6. Sınıf Türkçe

Kış Uykusu Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe ATA)

Kış Uykusu Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde 6. sınıf türkçe ders kitabı sayfa 148-149 cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazmayı unutmayın.

Kış Uykusu Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 148-149. Sayfa Cevapları ATA Yayınları Kış Uykusu

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148 ATA Yayınları (Kış Uykusu Metni)

Hazırlık Çalışması

1. Kış uykusuna yatan hayvanların neden kış uykusuna yattıklarını arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Kışın havaların dondurucu düzeyde soğuması nedeniyle azalan besin maddeleri nedeniyle bazı hayvanlar vücut sıcaklıklarını dengede tutabilmek adına yetersiz kaldığı için bu süreci uyku içerisinde geçirir. 


2. Sadece bazı hayvanlara özgü olan davranışlardan bildiklerinizi söyleyiniz.
Cevap: Bazı hayvanlara özgü olan davranışlar; eşeğin anırması, horozun ötmesi, atın kişnemesi gibi sesler hayvanlara özgü davranışlardır.


1. Etkinlik

b) Metni dinlerken not aldığınız kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten bulunuz.
Cevap: 

Çoban aldatan: Keçisağan, gece kuşu.
Karartılmış: Siyaha dönmüş olan.


2. Etkinlik

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Evin bahçesinde yaşayan kaplumbağalar kimlerle aynı yaştadır?
Cevap: Evin bahçesinde yaşayan kaplumbağalardan dişi olanı dedemin babası ile yaşıt, diğeri ya abim yada amcam yaşında.


2. Yazar, kaplumbağaların evcilleştirilebileceğini hangi örneklerle anlatmaktadır?
Cevap: Kediler ve köpekler gibi birbirlerinin ağzından yiyecek kaptıkları örneğiyle anlatmaktadır.


3. Hangi hayvanlar kış uykusuna yatmaktadır?
Cevap: Kaplumbağalar, böcekler, kirpiler, yer altında yaşayan sincaplar, çoban aldatanlar, ayılar, memeli hayvanlar, yarasalar, yılanlar, hükümdar kelebeği kış uykusuna yatmaktadır.


4. Hayvanlar neden kış uykusuna yatmaktadır?
Cevap: Kışın havaların dondurucu düzeyde soğuması nedeniyle azalan besin maddeleri nedeniyle bazı hayvanlar vücut sıcaklıklarını dengede tutabilmek adına yetersiz kaldığı için bu süreci uyku içerisinde geçirir. 


5. Hayvanlar kış uykusuna nasıl hazırlanmaktadır?
Cevap: Sonbaharda bol bol yiyerek vücut yağlarını arttırırlar. Böylece uykuda bu yağlarla gerekli enerji için kullanırlar. Bazı hayvanlarda yuvalarına yiyecekleri toplayarak uykudan uyandıklarında bu yiyecekleri yerler.


3. Etkinlik

Dinlediğiniz metinle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Dinlediğim metin hem eğlenceli hem de bilgi verici bir metindir.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149 ATA Yayınları (Son Kuşlar Metni)

4. Etkinlik

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini uygun başlığın altına yazınız.
Cevap: 

Metnin Konusu: Kış uykusuna yatan hayvanlar ve neden kış uykusun yattıkları.
Metnin Ana Fikri: Hayvanların kış uykusuna yatma amaçları.


5. Etkinlik

Hayvanlarda var olan hangi becerinin sizde olmasını isterdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınıza nedenleriyle birlikte açıklayınız.
Cevap: Penguenler gibi hem karada hem suda yaşayabilmek isterdim. Dilediğim kadar suyun altında kalmak, dolaşmak, keşfetmek isterdim.


6. Etkinlik

“İnsanlar kış uykusuna yatsaydı uyudukları zaman diliminde neler olurdu? Yaşam nasıl olurdu? Dünya bu süreçten nasıl etkilenirdi?” sorularından yola çıkarak defterinize bir hikâye yazınız. Hikâyenizi yazmadan önce aşağıdaki taslağı hazırlayınız.
Cevap: 

Metnimin Konusu: Kış uykusu

Metnimin Ana Fikri: Her canlının kendine özgür yaradılışı olduğu.

Serim Bölümünde Anlatacaklarım: Kış uykusunu merak etmem.

Düğüm Bölümünde Anlatacaklarım: Kış uykusunu babamla tartışıp, öğrenmem.

Çözüm Bölümünde Anlatacaklarım: Kış uykusuna yatmadığımız için mutlu olmam.

KIŞ UYKUSUNU ÖĞRENİYORUM
Bugün hayvanların kış uykusuna yattıklarını öğrendim. Çok ilginç değil mi?. Mahallede kediler, köpekler, bahçemizde kuşlar var ama daha önce aylarca uyuyan hayvan görmemiştim. Peki biz insanlar neden uyumuyorduk.  Bunları öğrenmeyi çok istiyordum bunun için babamın işten gelmesini beklemem gerekiyordu.

Bir kaç saat sonra babamın arabasının eve yaklaştığını gördüm. Merdivenleri ikişer ikişer atlayarak  yanına gittim ve bana neden hayvanların kış uykusuna yattığını, insanların ise sadece akşam uyuduğunu anlatmasını istedim. Babam bu halime gülerek ”kış uykusu hayvanların kışın yeterince beslenememesinden dolayı yaptıkları bir şey. Baharda sürekli beslenerek enerji toplarlar ve kışın bu enerjiyi kullanırlar.” dedi. ” Peki bizler neden uyumuyoruz ki? hem daha güzel olmaz mı? kışın havalar fazla soğuk oluyor. Ayrıca mahalledeki hiçbir kedilerin ve köpeklerin, bahçemizdeki kuşların kışın uyuduğunu görmedim ben” dedim. ”İnsanlarda kış uykusuna yatarsa dünyadaki işleyiş durur canım kızım. Üretimler yapılamaz, eğitimler tamamlanamaz, her şey geriden gelir. Sende okula gidemezsin. Okuluna gitmek istemez misin? Hem bizler kışın yemek yiyebiliyoruz. Bu yüzden uyumamıza da gerek kalmıyor. Zaten tüm hayvanlar da kış uykusuna yatmazlar ki. Mahalledeki kedilere kışın yemek vermiyor musun? bahçemizdeki kuşlara yemlerini vermiyor musun? Bak onlarda bizim gibi yemek buluyorlar. Bu yüzden ayılar, böcekler, kaplumbağalar gibi hayvanlar kış uykusuna yatarlar” dedi.

Çok iyi anlamıştım insanların, kedilerin, köpeklerin kış uykusuna neden yatamadıklarını. Hem insanlar uyuyor olsaydı ailemi, arkadaşlarımı, okulumu, kuşlarımı özlerdim. İyi ki kış uykusuna uyumuyoruz.


Gelecek Derse Hazırlık

1. Anadolu’da hâlen yaşatılmaya çalışılan el sanatları ve zanaatlarla ilgili araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.
Cevap: 

– Örgü
– Cam sanatı
– Bakırcılık
– Ağaç işleri sanatı
– Hat sanatı
– Halı dokumacılığı
– İleme sanatı
– Çömlekçilik
– Çini sanatı


2. Yörenizde bulunan el sanatlarıyla ilgili araştırma yapınız.
Cevap: Yöremizde bulunan el sanatları:
– Çömlekçilik
– Bakırcılık
– Örgü
– Halı dokumacılığı


Kış Uykusu Metni Cevapları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf türkçe ders kitabı sayfa 148-149 cevapları konusunu paylaşmış bulunuyoruz. Bu sayfada eksik bulmanız durumunda bunu bize yorumlardan yazın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kışın havanın soğumasıyla azalan besin kaynakları vücut sıcaklıklarını dengede tutmak için yetersiz kalır. Kışın yeterli besin kaynağı bulamayan hayvanlar bu süreci kış uykusunda geçirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir