5. Sınıf Türkçe

Elazığlı Hasan Onbaşı Metni Cevapları (5.Sınıf Türkçe KOZA)

Elazığlı Hasan Onbaşı Metni Cevapları (5.Sınıf Türkçe KOZA) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde Elazığlı Hasan Onbaşı konusunun bulunduğu 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Elazığlı Hasan Onbaşı Metni Cevapları (5.Sınıf Türkçe KOZA)

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 48-52-53-54-55. Sayfa Cevapları Koza Yayıncılık Elazığlı Hasan Onbaşı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 48 KOZA Yayıncılık (Elazığlı Hasan Onbaşı Metni)

1. Çanakkale Zaferi yurdumuz için neden önemlidir?
Cevap: Erkek kadın demeden herkes bütün gücüyle savaşmış, birbirlerine yardım etmiştir. Sonucunda da Anadolu toprakları ve boğazlar Türklerin hakimiyetine geçmiştir. Bu yüzden yurdumuz için önemli bir savaştır.

2. Yandaki görseli inceleyiniz. Görselde gördüğünüz kişi Seyit Onbaşı’dır. Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı’nın en önemli simgelerindendir. Son derece ağır top mermilerini tek başına sırtlamış ve topa yerleştirmiştir. Onun taşıdığı
bu mermiler sayesinde düşman ilerleyememiş ve büyük kayıplar vermiştir. Seyit Onbaşı’yla karşılaşma ihtimaliniz olsaydı, ona ne söylemek isterdiniz?
Cevap: Yaptığı kahramanlığın dillerden dillere dolaştığını, onu her zaman saygı, sevgi ve hayranlıkla andığımızı söylerdim.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52 KOZA Yayıncılık (Elazığlı Hasan Onbaşı Metni)

1.Etkinlik

Metnin devamında neler olmuş, olaylar nasıl gelişmiştir? Tahmin ederek yazınız. Metni okuduktan sonra tahmininizin doğruluğunu kontrol ediniz.
Cevap: Bütün düşmanlar temizlenmiş. Hasan Onbaşının kahramanlığı tebrik edilmiş ve ödüllendirilmiştir. Sonrasında kaybettiğimiz tüm şehitlerimize dualar okunmuş ve defnedilmişti, diyebiliriz.

2.Etkinlik

Aşağıda okuduğunuz metinde geçen bazı kelimelerin sözlük anlamları ile görseller verilmiştir. Kelimeleri metinden bularak altlarını çiziniz. Kelimeleri anlamlarının bulunduğu kutucuklardaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52 KOZA Yayıncılık (Elazığlı Hasan Onbaşı Metni)

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53-54 KOZA Yayıncılık (Elazığlı Hasan Onbaşı Metni)

3.Etkinlik

Metnin konusunu yazınız.
Cevap: Elazığlı Hasan Onbaşının savaşta gösterdiği cesaret anlatılmıştır.

4.Etkinlik

Aşağıdaki başlıkları okuyunuz. Metne uygun olduğunu düşündüğünüz başlıkları işaretleyiniz. Bu başlıklardan en çok hangisini beğendiğinizi nedenleriyle yazınız.
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 KOZA Yayıncılık (Elazığlı Hasan Onbaşı Metni)

5.Etkinlik

Okuduğunuz metinle ilgili üç soru yazınız. Sorularınızın anlaşılır ve kesin cevaplarının olmasına dikkat ediniz. Sorularınızı arkadaşlarınıza sorup cevaplarını tartışınız.
Cevap:

Metindeki olaylar hangi ayda geçmektedir?
Cevap: Metindeki olaylar Mayıs ayında gerçekleşmiştir.

Çıkarma yapan birliklere ne isim verilmiştir?
Cevap: Çıkarma yapan birliklere itilaf kuvvetleri denmiştir.

Çarpışmaların en şiddetli olduğu yer neresidir?
Cevap: Çarpışmaların en şiddetli yeri Alçıtepe yolu üzerinde bulunan Seddülbahir’de gerçekleşmiştir.

6.Etkinlik

b. Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. Altı çizili ifadelerin cümlelerin anlamına nasıl bir katkıda bulunduğunu ya da cümlenin anlamında nasıl bir değişikliğe yol açtığını yazınız.
Cevap:

Çok sağlıklı beslenirdi fakat yine de hasta oldu.
→Cümleye rağmen anlamı katmıştır.

Dün akşam size gelecektim lakin kendimi iyi hissetmiyordum.
→ Sonuç ilişkisini kurmak için kullanılmıştır.

Onu çok seviyordu ancak hiçbir zaman söylemedi.
→ Sebep sonuç ilişkisi için kullanılmıştır.


7.Etkinlik

ki nokta ( : ) hakkında verilen aşağıdaki bilgileri okuyunuz. Bilgileri örneklerle eşleştiriniz.
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 54 KOZA Yayıncılık (Elazığlı Hasan Onbaşı Metni)

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 KOZA Yayıncılık (Elazığlı Hasan Onbaşı Metni)

9.Etkinlik

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yazdığınız kahramanlık hikâyesini ve kahramana ait fotoğrafı arkadaşlarınızla paylaşınız. Aşağıdaki yazma alanına Millî Mücadele döneminden günümüze kadar vatanı ve milleti için canını feda eden şehitlerimize olan duygularınızı anlatan bir şiir yazınız. Şiirinizi bitirdikten sonra gözden geçirerek varsa yazım ya da noktalama hatalarınızı düzeltiniz. Şiirinizi arkadaşlarınızla paylaştıktan sonra öğretmeninizin kontrolünde sınıf panosunda sergileyiniz.
Cevap: 

Vatan İçin

Canla başla
Tüfekle kılıçla
Savaşırlar, kazanırlar
Girdikleri her savaşta

Aç demden tok demeden
Bize bu dünyada huzur yok demeden
Vatan için bayrak için
Bir olurlar toprak için


Sonraki Derse Hazırlık

Atatürk’ün Millî Mücadele döneminde katıldığı kongreler hakkında internetteki güvenilir kaynaklardan bir araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda ulaştığınız bilgilerle bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzu desteklemek için sınıfa çeşitli görseller getiriniz. Sınıfta sunumunuzu yapmadan önce prova yapınız.
Cevap: 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla beraber Atatürk, Türk milletinin bağımsızlık arayışı için önemli adımlar attığı Sivas Kongresi’nde öne çıkmıştır. 4 Eylül 1919’da başlayan bu kongre, milli iradeyi temsil eden temsilcilerin bir araya geldiği önemli bir platform olmuştur. Bunu takip eden kongrelerin başında Erzurum Kongresi, Pozantı Kongresi ve Afyon Kongreleri takip etmiştir. Atatürk, milli birlik ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla bu ve daha bir çok noktada da etkin bir şekilde çalışmış ve Türkiye’nin geleceğine yönelik vizyonunu ortaya koymuştur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Şiir yazma görünce hiç düşünmeden bu siteye girip sayfayı girip direk bakıyorum. Benim daha öyle bir yeteneğim oluşmadı yani beşe gidiyoruz daha .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir