4. Sınıf Türkçe

Müstecip Onbaşı Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe KOZA)

Müstecip Onbaşı Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe KOZA) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Müstecip Onbaşı metninin bulunduğu 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 46-47-48-49-50-51-52-53 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Müstecip Onbaşı Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe KOZA)

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 46-47-48-49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları KOZA Yayınları Müstecip Onbaşı

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 46 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

Hazırlık

Çanakkale Savaşları sırasında büyük başarılar göstermiş kimleri biliyorsunuz? Bunlarla ilgili bilgileri nerelerden öğrendiniz?
Cevap: Çanakkale Savaşı’nda büyük başarılar göstermiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ü, Seyit Onbaşı ve Nezahat Onbaşı’nı biliyorum. Bu kişilerle ilgili bilgileri tarih derslerimizden ve büyük dedelerimizin anılarından öğrendim.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

1. Etkinlik

Aşağıda, metinden alınan bazı kelimelerle bunların sözlük anlamları verilmiştir. Kelimelerin anlamlarını metinden hareketle tahmin ediniz. Kelimelerin başında bulunan numaraları uygun yerlere yazarak kelimelerle anlamlarını eşleştiriniz. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanarak aşağıdaki bölüme yazınız.
Cevap:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

Cümlelerim:

  • 1. dünya savaşında itilaf devletlerinin saldırısına uğramışız.
  • Askerler savaşta periskop ile inceleme yapıyorlar.
  • Polis abim istihbarattan aldığı haberle kaçakçıları yakaladı.
  • Koğuştaki mahkumlar hafta sonları koğuşu temizliyorlar.
  • Bataryadaki tüfek ve top sesleri yüreğimizi hoplattı.
  • Boğazın tadilatı hala bitmemiş.
  • Abim onbaşı olarak askerlik yaptı.

2. Etkinlik

Metnin konusu olan ifadeyi işaretleyiniz.
Cevap:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 49 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 50 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

3. Etkinlik

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

Müstecip neden gözlerini, boğazın sularından ayırmıyor?
Cevap: Müstecip denizden düşman denizaltı çıkabilme olasılığı olduğundan dolayı gözlerini sulardan ayırmıyor. 


Müstecip denizaltılar hakkındaki bilgileri nasıl öğreniyor?
Cevap: Müstecip denizaltılar hakkındaki bilgileri derslerden öğreniyor.


Denizaltıyı batırmanın en kolay yolu nedir?
Cevap: Denizaltıyı batırmanın en kolay yolu periskobu vurmaktır.


Müstecip denizaltının hangi özelliğini aklına kazıyor?
Cevap: Müstecip, denizaltının periskop kısmına vurduğunda denizaltını etkisiz hale getirebileceğini aklına kazıyor.


Müstecip rüyasında neler görüyor?
Cevap: Müstecip rüyasında üzerinde Müstecip Onbaşı yazan bir denizaltı görmüştür.


Müstecip uyandığında rüyası hakkında ne düşünüyor?
Cevap: Müstecip uyandığında rüyasının gerçek olmamasına üzülüyor.


Müstecip Onbaşı ve onun gibi davranan askerlerimiz olmasaydı sizce Çanakkale Zaferini kazanabilir miydik? Neden?
Cevap: Müstecip Onbaşı ve onun gibi davranan askerlerimiz olmasaydı Çanakkale Zaferini kazanamazdık. Çünkü Çanakkale Zaferi Müstecip Onbaşı gibi yiğitlerimizin emekleriyle, acılarla, Türk kanıyla, fedakarlıklarla kazanılmıştır.


4. Etkinlik

Okuduğunuz metni, ana hatlarıyla anlatınız. Anlatımınızın ardından metinde geçen hayalî ögeleri aşağıdaki yazma alanına yazınız.
Cevap: Metinde nöbet tutan bir askerin rüyasında düşman denizaltı saldırısına uğradıklarını ve o denizaltıyı vurarak batırdığını görmesi, daha sonra rüyasından uyanarak gerçekten işgalle karşılaşması ve düşmanı alt etmeleri anlatılmıştır.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

5. Etkinlik

a. “Müstecip Onbaşı” metninden alınan aşağıdaki konuşmaları okuyunuz. Konuşmalarda kullanılan noktalama işaretlerine dikkat ediniz.


b. Aşağıdaki paragrafta ( ) içine uygun noktalama işaretlerini koyunuz.
Cevap: 
Başını kaldırıp masadaki saate baktı (.) Saat hâlâ ikiyi gösteriyordu (.) Yanındaki adama dönüp: (-) Saatiniz var mı (?) diye sordu. Adam masadaki saati göstererek: (-) Bunu beğenmedin mi (?) diye karşılık verdi (.) Adamın neden sinirlendiğini anlayamamıştı: (-) Bozuk olduğunu düşünüyorum (,) dedi (.)


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

6. Etkinlik

Okuduğunuz metinde Müstecip Onbaşı’nın rüyası anlatılmaktadır. Daha önce içinde buna benzer hayalî ögeler barındıran metinler okudunuz mu? Söyleyiniz. Siz de arkadaşlarınıza gördüğünüz ilginç bir rüyanızı anlatınız. Rüyanızı ilginç bulma nedenleriniz hakkında konuşunuz. Konuşmanızı yaparken işitilebilir bir ses tonu kullanmayı ve göz teması kurmayı unutmayınız. Arkadaşlarınızı dinlerken nezaket kurallarına uyunuz. Onları, sözlerini kesmeden sabırla dinleyiniz.
Cevap: Daha önce hayali öğeler barındıran ”Küçük Prens”i okumuştum. Bir gün rüyamda uzay boşluğunda gezegenleri dolaştığımı, onları tek tek incelediğimi ve her gezegende yaşayan farklı canlılarla tanıştığımı görmüştüm.


7. Etkinlik

b. İhtiyaç duyduğumuz bir konu hakkında gazete, dergi, İnternet gibi birçok kaynaktan bilgi edinebiliriz. Fakat seçtiğimiz bilgi kaynaklarının zararlı içerikler barındırmamasına dikkat etmeliyiz. Yukarıda yer alan haber, devletimizin resmi televizyon kanalı olan TRT’nin haber sitesinden alınmıştır. Bir konuda bilgi toplamak için siz hangi kaynaklardan faydalanıyorsunuz? Bu bilgi kaynaklarının güvenilir olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz? Açıklayınız.
Cevap: Ben bir konuda bilgi toplamak için internetten yararlanıyorum. internette topladığım bilgilerin güvenilir olup olmadığını internet sitesinin uzantısından anlıyorum. Genellikle ”gov ve edu” uzantılı sitelerde araştırma yapıyorum.


8. Etkinlik

Kurtuluş Savaşı’nda ülkemizin özgürlüğü ve bağımsızlığı için savaşan askerlerimizi düşününüz. Savaşta neler yaptıklarını, neler hissettiklerini düşünerek aşağıdaki yazma alanına bir yazı yazınız. Yazınızı bitirdikten sonra gözden geçirerek yazım ya da noktalama yanlışlarınızı düzeltiniz. Ardından yazınızı arkadaşlarınıza okuyunuz.
Cevap: Kurtuluş Savaşı’nda askerlerimiz ülkemiz için canları pahasına savaşmışlardır. Evlerini, mallarını, ailelerini geride bırakmış ve tüm varlıklarını ülkemiz için feda etmişlerdir. Askerlerimiz tüm bunlar yaşanırken hem gurur hem de hüzün içindedirler.


4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

Sonraki Derse Hazırlık

Güvenilir bilgi kaynaklarından yararlanarak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlama nedenlerimiz hakkında araştırma yapınız. Sınıfa 30 Ağustos Zafer Bayramı törenine ait çeşitli görseller getiriniz.
Cevap: 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, Başkumandanlık Meydan Muharebesi’ni kazanmanın sevinci için ve anmak için kutlarız. Türk milleti için milli önemli bir gündür.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 53 KOZA Yayınları (Müstecip Onbaşı Metni)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oğlumla beraber ödev yaparken bazı soruları yapamayınca atlıyoruz. Hepsi bittikten sonra başa dönüp bu siteyi açıp yerlerine geçiyoruz.İyi ki cevapları yazan siteler var .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir