3. Sınıf Türkçe

İyilik Yapmak İnsana Neler Kazandırır?

İyilik Yapmak İnsana Neler Kazandırır?

İyilik yapmak sadece karşıdakine fayda sağalmaz, aynı zamanda kişinin kendisini de daha mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar. İyilik yapmak insana neler kazandırır sorusuna bu nedenle mutluluk, saygınlık, iç huzura erişme gibi yanıtlar verilmektedir. Kişinin hem kendisi hem de topluma ve yardım sağladığı kişiye iyilik yapmanın birçok kazanımı bulunmaktadır.


İyilik Yapmak İnsana Neler Kazandırır

İyilik Yapmanın İnsanlığa Yararı Nedir?

İyilik yapmak toplumda ilk öğretilen davranışlar arasında yer alıyor. İyilik yapmak en basit haliyle zor durumda olan bir kişinin ve başka birinin desteği ile o zor durumdan kurtulması olarak tanımlanabilir. İyilik yapıldığında sadece bir kişinin sorununu çözmekle kalmaz aynı zamanda kendiniz için de iyilik yapmış olursunuz. İyilik yapmak sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu gibi iyi hissettiren kimyasal olarak da bilinen serotonin üretilmesinde etkilidir.

İyilik yapmak ile mutluluk arasında keşfedilen derin bağlantı oldukça dikkat çekicidir. Kısaca iyilik yapmanın insana kazandırdıkları şu şekilde özetlenebilir:

  • Depresyon ve diğer olumsuz duygu durumları azalır.
  • Daha mutlu ve huzurlu hissettir.
  • Toplumda saygınlık ve güvenilirlik kazandırır.
  • Stresin azaltılmasını sağlar.
  • İyilik zincirinin başlamasını tetikler.
  • Toplumda değişim yaratmaya katkıda bulunabilir.

İyilik yapmak hem iyilik yapana hem de iyilik hem de topuma birçok yarar sağlamaktadır. Ancak iyilik hiçbir şekilde karşılık beklemeden yapıldığında ancak gerçek iyilik olabilir. Birine iyilik yapmak genel itibariyle birçok yönden mutluluk verici olarak tanımlanmaktadır.

İyilik Yapmak Neden Önemli?

İyilik yapmanın en büyük önemi daha iyi bir toplum yaratılmasıdır. Fakirliğin, açlığın, hastalıkların, suçlar ve bağımlılıkların veya buna benzer kötü birçok unsurun ortadan kaldırılması açısından iyilik yapmak toplumsal bir gerekliliktir. Daha temiz ve yaşanabilir bir toplum için insanların birbiri ile yardımlaşma ve dayanışma içinde olmaları önemli bir faktördür.

Karşılıksız iyilik yapmak başta sizi ve iyilik yaptığınız kişi olmak üzere tüm bir toplumu etkileyen özelliklere sahiptir. Kelebek etkisi yaratacak iyiliklerle daha yaşanabilir bir toplum ve çevre yaratmak mümkündür. Bu nedenle mutlaka karşılıksız iyilik yapılmalı ve iyilik yapmak yaygınlaştırılmalıdır.

İnsan İyilik Yapınca Neden Mutlu Olur?

İyilik yapmakla ilgili yapılan pek çok bilimsel araştırma şaşırtıcı sonuçlar vermiştir. İyilik yapıldığında kişinin daha iyi hissetmesini sağlayan serotoninin üretilmeye başladığı tespit edilmiştir. Bu durum iyilik yapıldığında kişinin daha mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

İyilik yapmak özellikle varoluş problemleri yaşayan, depresyonda olan ve hayatın anlamını arayan karamsar kişilerin bu duygulardan kurtulmasında da etili olmaktadır. Gereğinden fazla iyilik yapma da çoğu zaman bu tür duyguların hissedilmesinden kaynaklanmaktadır.

Sürekli İyilik Yapma İsteği Neden Olur?

İnsanların sürekli iyilik yapma isteği her ne kadar temelde zor durumdaki bir insan veya canlının feraha kavuşturulması olsa da kişinin kendini daha iyi hissetmesiyle de ilgilidir. Zaman zaman gösteriş için de sürekli iyilik yapma isteği gösteren kişiler, toplum tarafından kabul edilme ve değer görme arzusu nedeniyle iyilik yapmak istemektedir. Her konuda olduğu gibi iyilik yaparken de ölçülü olmak son derece önemli bir konudur.

Karşılıksız İyilik Yapmak Neler Kazandırır?

Gerçek iyilik karşılıksız olan ve hiçbir şekilde bir teşekkür bile beklenmeyen iyiliktir. Kültürümüzde ‘’sağ elin verdiğini sol elin bilmemelidir’’ telkininden yola çıkarak iyiliğin tamamen karşılıksız olarak yapılması gerekliliği görülmektedir. Gereğinden fazla iyilik çoğu zaman yanlış anlaşılmaya neden olacağı için doğru yöntemler ile yapılmalıdır. Bazı durumlarda ise yapılan iyiliklerin usulünce duyurulması iyilik zincirinin başlamasında ve diğer insanların teşvik edilmesinde de faydalı olmaktadır.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 konusu içerisinde yer alan metin cevapları konusunda geçmekte olan İyilik Yapmak İnsana Neler Kazandırır? sorusuyla alakalı benzer çalışmalar sayfa 84’de bulunmaktadır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İyilik yapmak, insanlara içsel bir tatmin ve mutluluk kaynağı olur. Aynı zamanda toplumsal ilişkileri güçlendirir, başkalarına yardım eli uzatmak insanlar arasındaki bağı kuvvetlendirir ve toplumda olumlu bir etki yaratır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir