8. Sınıf Türkçe

Kurtla Köpek Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman)

Kurtla Köpek Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kurtla Köpek konusunun yer aldığı 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 184-185-186 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Kurtla Köpek Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman)

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 184-185-186. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık Kurtla Köpek

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 184 Ferman Yayıncılık (Kurtla Köpek)

Hazırlık Çalışmaları

Özgürlük sizce nedir? Haklar ve özgürlük arasında sizce nasıl bir ilişki vardır? Düşüncelerinizi söyleyiniz.
Cevap: Özgürlük kişinin haklarına sahip olabilmesidir. Hak ve özgürlük arasında ilişki vardır. Kişinin haklarına ulaşabilmesi onu özgürleştirir.


Dinlediğiniz metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarını aşağıya yazınız. Metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarının anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarını sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.
Cevap:

Kelime/Kelime Grubu: Hürmet
Cümlem: Büyüklerimize hürmette bulunmalıyız.

Kelime/Kelime Grubu: Semiz
Cümlem: Semiz ve esmer bir çocuktu.

Kelime/Kelime Grubu: Sefil
Cümlem: Sefil bir şekilde olanı biteni izledi.

Kelime/Kelime Grubu: Zafiyet
Cümlem: Bu durumda zafiyet içinde olması beni çok üzdü.

Kelime/Kelime Grubu: Hürriyet
Cümlem: Hürriyet bizim en güzel mirasımızdır.

Kelime/Kelime Grubu: Vazife
Cümlem: Vatanımıza olan vazifelerimizi yerine getirmeliyiz.

Kelime/Kelime Grubu: Saltanat
Cümlem: Saltanat egemenliği padişahlarda bulunduğu bir durumdur.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 185 Ferman Yayıncılık (Kurtla Köpek)

3.Etkinlik

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1. Metinde geçen “fülûsuahmere muhtaç” kelime grubunun anlamını araştırarak bu kelime grubunu cümle içinde kullanınız.
Cevap: Hiç parası olmayan, beş parasız, paraya muhtaç olan anlamındadır.

  • Ahmet’in ev halkı fülûsuahmere muhtaç bir aileymiş.

2. Kurt, köpekle karşılaştığında ne düşünmüş?
Cevap: Köpeği parçalamak istemiş, sonra köpeğin onu koruyacağını düşünerek vazgeçmiştir.

3. Köpeğin boynunda neden yara varmış?
Cevap:  Köpeğin boynunda tasma takıldığı için yara varmış.

4. Kurt, köpeğin teklifini neden geri çevirmiş?
Cevap: Kurt hürriyetinden vazgeçmek istemediği için köpeğin teklifini geri çevirmiştir.

5. Siz kurdun yerinde olsaydınız ne yapardınız?
Cevap: Bende kurt gibi hürriyetimden vazgeçmezdim.


4.Etkinlik

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini aşağıya yazınız.
Cevap:

Metnin Konusu: Rahat bir yaşam için plan yapan kurt ve köpek.

Metnin Ana Fikri: Metnin ana fikri bağımsızlıktır.


5.Etkinlik

Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. Cümlelerden anlatım bozukluğu olanları işaretleyiniz.
Cevap:

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 185 Ferman Yayıncılık (Kurtla Köpek)


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 186 Ferman Yayıncılık (Kurtla Köpek)

6.Etkinlik

Sınıfınızda “özgürlük” konulu bir konuşma yapınız. Konuşmanızda yaratıcı konuşma stratejisini uygulayınız. Bu stratejiyi uygulayabilmek için sizden önce konuşan arkadaşlarınızın anlattıklarını dikkatlice dinleyiniz. Arkadaşlarınızın anlattıklarından yararlanarak konuyla ilgili olay, durum veya kişilere yeni bir bakış açısıyla bakılmasını sağlayınız. Konuşmanızda okuduğunuz, izlediğiniz veya gözlemlediğiniz olaylardan örnekler verebilirsiniz. Konuşmalarınızda yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.
Cevap:

Günümüzde özgürlük, insanlık için en değerli hazine olarak kabul edilmektedir. İnsalar binlerce yıldır özgürlük arayışında olmuş ve bunun için mücadele etmiştir. Özgürlük, insanın düşünce, ifade, inanç ve eylemlerini serbestçe gerçekleştirebilmesi anlamına gelir. Ancak, özgürlüğün anlamı kişiden kişiye değişebilir ve sürekli bir mücadele gerektiren bir kavramdır.

Özgürlük, insanın doğuştan gelen bir hakkıdır. Her birey, farklı düşüncelere sahip olabilir ve bu farklılıkların kabul edilmesi toplumda çok önemlidir. Özgürlük, insanların kendilerini ifade etmeleri, düşüncelerini açıklamaları ve inançlarını yaşamaları için gerekli bir ortam sunar. Bu nedenle, demokratik bir toplumda özgürlük, önemli bir değerdir.


7.Etkinlik

Aşağıya “Kurtla Köpek” adlı metnin konusu ve ana fikrinden hareketle mizahi ögeler kullanarak hikâye edici bir metin yazınız. Yazdığınız metne uygun bir başlık bulunuz. Yazdığınız metni gözden geçirirken yazım ve noktalama hatalarıyla anlatım bozukluklarını düzeltiniz. Yazdığınız metni sınfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Bir zamanlar, güzel bir ormanda, özgürce hareket edebilen bir papağan ve hayvanat bahçesinde büyük bir kafeste yaşayan bir papağan yaşarmış. İkisi de papatyayı çok seven bu papağanlardan biri günün birinde diğerine, “Neden burada kafeste yaşıyoruz? Dışarıda uçmak, çiçeklere konmak ve doğayla özgürce etkileşimde bulunmak ne kadar harika olurdu!” demiş.

Hayvanat bahçesindeki papağan ise gülümsemiş ve şöyle yanıtlamış: “Evet, belki dışarıdaki dünyada özgürce uçabilirim, ama burada da güvende ve rahatım. Burada besleniyoruz, korunuyoruz. Ayrıca arkadaşlarımız da burada.”

Özgür papağan hüzünlenmiş bir şekilde başını öne eğdi ve “Evet, arkadaşlarımız var ama gerçekten özgürlük hissini seviyorum.” dedi.

Kafesteki papağan “Belkide özgür olmak güzeldir ancak ben halimdem memnunum, benim yerime sen uçup gördüğün harika şeyleri bana anlatabilirsin.” dedi.
Özgür papağan kafesteki papağanın dediklerine saygı duymuş ve onu özgürlük içi daha fazla ısrar etmeden konuşmaya koyulmuş. “Evet bu çok güzel bir fikir. Ben senin yerine ormanda gördüğüm harika şeyleri anlatabilirim. Belki de sende bana burada karşılaştığınız enteresan olayları anlatabilirsin” dedi.

Kafesteki papağan bunu kabul etmiş ve o günden sonra iki papağanda çok iyi arkadaş olarak her gün hayvanat bahçesinde buluşup sohbet ederek birbirlerine gördükleri harika şeyleri anlatmışlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir