8. Sınıf Türkçe

Dostluğun Değeri Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman)

Dostluğun Değeri Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Dostluğun Değeri Metni Cevapları konusunun bulunduğu 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 38-39-40 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Dostluğun Değeri Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman)

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 38-39-40. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık Dostluğun Değeri

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38 Ferman Yayıncılık (Dostluğun Değeri Metni)

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

Dostluk kavramı sizin için ne ifade eder? İnsanlar neden dostluk kurmaya ihtiyaç duyar? Düşüncelerinizi anlatınız.
Cevap: Dostluk koşulsuz, şartsız birine karşı duyulan arkadaş yönünde bir sevgi anlamına gelmektedir. Dostluk insanların duygusal anlamda yargılanmadan, beklenti olmadan biri ile bağlılık kurmak ister. Dostluk burada devreye girer. Destek olmak, destek görmek için dostluk kurmak isterler. 


1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarını aşağıya yazınız. Metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarının anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarını sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.
Cevap:

Kelime/Kelime Grubu: 
Tahminî Anlamı: 
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu: 
Tahminî Anlamı: 
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu: 
Tahminî Anlamı: 
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu: 
Tahminî Anlamı: 
Cümlem:

Kelime/Kelime Grubu: 
Tahminî Anlamı: 
Cümlem:


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39 Ferman Yayıncılık (Dostluğun Değeri Metni)

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1. Metinde anlatılan olay nedir?
Cevap:

2. Metinde size en çok etkileyen bölüm hangisidir? Açıklayınız.
Cevap:

3. Tuzağa düşen güvercinler, kurtulmak için ne yapmaya karar vermişlerdir?
Cevap:

4. Sizce güvercin neden tasmalıdır? Tartışınız
Cevap:

5. Tasmalı güvercin, farenin önce öteki güvercinleri kurtarmasını istemiştir. Böyle bir durumda siz nasıl bir karar verirdiniz? Nedenleriyle açıklayınız.
Cevap:


3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni özetleyerek aşağıya yazınız. Özetinizi yazarken ana fikre bağlı kalarak ayrıntıya girmeden kendi cümlelerinizi kullanınız.
Cevap:


4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini aşağıya yazınız
Cevap:


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40 Ferman Yayıncılık (Dostluğun Değeri Metni)

6. ETKİNLİK

Sınıfınızda “dostluğun değeri” konulu hazırlıklı bir konuşma yapınız. Konuşmanızda güdümlü konuşma stratejisini uygulayınız. Bu stratejiyi uygulayabilmek için konuşma öncesinde konuyla ilgili beyin fırtınası yapınız. Konuşmalarınızda uygun geçiş ve bağlantı ifadeleri kullanmaya özen gösteriniz.
Cevap: Dostluk, insanların birlik ve bağlılık için kurduğu bir arkadaşlıktır. Dostluk karşılıksız sevgiyi, desteği, yargılamamayı barındıran bir arkadaşlıktır. Kan bağı olmadan her daim yanımızda olan arkadaşımızdır bizim dostumuz. Dostluğun değeri insanlar için çok büyüktür. Her insan bir dosta ihtiyaç duyar. 


1. ETKİNLİK

Aşağıya “dostluk” konulu hikâye edici bir metin yazınız. Yazacağınız metinde öncelikle zaman, mekân, şahıs ve olay unsurlarını belirleyiniz. Ardından yazacağınız metnin serim, düğüm ve çözüm bölümlerinde anlatacaklarınızı planlayınız. Mümkünse metninizde günlük hayattan örnekler veriniz.
Metni yazarken yazım kurallarına uymaya özen gösteriniz. Bu amaçla yazım kılavuzundan yararlanabilirsiniz.
Yazdığınız metni yazım, noktalama ve anlatım bozuklukları açısından gözden geçirerek düzenleyiniz. Yazdığınız metni sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.

Cevap: Okulun ilk zamanlarıydı. Okul ortamı o kadar çok garip geldiği için alışmakta zorlanıyordum. Teneffüste dışarı da dolaşırken yanlışlıkla birine çarptım. İkimizde yere düştük. Bunun üzerine bana kızmak yerine bakıp gülmeye başladı. İsmi Deniz’miş. O günden sonra en iyi arkadaş olduk. Bana karşı samimi olması çok hoşuma gitti. Okul bitse de bizim dostluğumuz devam etti. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dostluk kavramı bana göre en sevdiğin arkadaşın ve hayatın boyunca güvenebilecek bir arkadaş olarak tanımlıyorum. Her zaman benim iyiliğimi düşünecek bir kişi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir