3. Sınıf Türkçe

Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni Cevapları (3. Sınıf Türkçe Sonuç)

Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni Cevapları (3. Sınıf Türkçe Sonuç) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 3. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Aç Kapıyı Bezirganbaşı konusunun bulunduğu 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 82-83-84 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni Cevapları (3. Sınıf Türkçe Sonuç)

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 82-83-84. Sayfa Cevapları Sonuç Yayıncılık Aç Kapıyı Bezirganbaşı

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82 Sonuç Yayıncılık (Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni)

Hazırlık

Arkadaşlarınızla en çok hangi oyunları oynuyorsunuz?
Cevap: Arkadaşlarımla genellikle telefondan PUBG gibi oyunlar, yan yanayken ise saklambaç, körebe, isim-şehir, satranç gibi oyunlar oynarım. 

Oyun oynarken neler hissedersiniz?
Cevap: Arkadaşlarımla beraber bir şeyler yaptığım için çok mutlu olurum.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83 Sonuç Yayıncılık (Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni)

2. Etkinlik

“Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunun nasıl oynandığını oluş sırası içinde yazalım.
Cevap: Oyun başlamadan iki ebe seçildikten sonra ebelere sebze veya hayvan adı verilir. Ebeler karşı karşıya geçip ellerini birleştirip havaya kaldırırlar. Oyuncular ise  ebelere “Aç kapıyı bezirganbaşı başı…” derler. Ebeler “kapı hakkı ne verirsin?” diye karşılık verirler. Oyuncular “Arkamdaki yadigar olsun” diyerek ebelerin kollarının altından hızlıca tek tek geçerler.

Ebeler, oyuncular altlarından geçerken “bir sıçan, iki sıçan, üçüncüsü de deliğe kaçan” der ve üçüncü deyişinde ebeler ellerini indirip altından geçen kimse onu yakalar. Yakalanan oyuncu, “ebeye verilen ismi söyleyerek hangisini istersin” der ve oyuncu seçtiği ebenin arkasına geçer. Ebeler kendine yeni bir isim uydurup oyuna devam edilir. Oyun yavaş yavaş bittikten sonra gruplar oluşur ve gruplar birbirini çekiştirerek ip çekme yarışmasındaki gibi oynarlar.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84 Sonuç Yayıncılık (Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni)

3. Etkinlik

Aşağıdaki resimleri inceleyelim. Çocukların oynadığı oyunu anlatalım. Sonra bu oyunun nasıl oynandığını yazalım.
Cevap: Yağ Satarım Bal Satarım

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84 Sonuç Yayıncılık (Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni)


Gelecek Derse Hazırlık

1. Ülkemizin değişik yerlerine ait kartpostal, resim, fotoğraflar ve tanıtım broşürleri getiriniz.
Cevap: 

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84 Sonuç Yayıncılık (Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni)


2. Yaşadığınız yöredeki tarihî, turistik veya doğal güzellikleri araştırınız. Bunlarla ilgili bir tanıtım konuşması hazırlayınız.
Cevap: Yaşadığım şehir dünyanın en kalabalık ve en eski şehirlerinden birisi olan İstanbul’dur. İstanbul’un bir çok tarihi ve doğal güzelliği vardır. Bunun yanı sıra kültürel mirası da vardır. Öyle ki İstanbul başta Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere tarihin en büyük imparatorluklarına ve devletlerine başkentlik yapmış bir şehirdir. İstanbul geçmişte Konstantin’in şehri anlamına gelen Konstantinopolis olarak adlandırılırdı. İstanbul’da Ayasofya, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Kız Kulesi ve Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi mekanlara sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aç Kapıyı Bezirgânbaşı oyunu baya küçük yaşta oynadığım için şu an oğluma anlatamadım. Mecburen internetten üzerinde bakıp yapmak zorunda kaldım. Burdan açim de diğer soruları da kontrol edim diyip burdan baktım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir