6. Sınıf Türkçe

Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe Anka)

Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe Anka) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var konusunun bulunduğu 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 55-56-57-58-59-60 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemale Mektup Var Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe Anka)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 55-56-57-58-59-60. Sayfa Cevapları Anka Yayıncılık Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var Metni)

Düşünelim Tartışalım

2. Daha önce bir yakınınıza mektup yazdınız mı? Açıklayınız.
Cevap: Daha önce bir arkadaşıma doğum gününde mektup yazmıştım.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 56 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var Metni)

1.Etkinlik

“Amerikalı Bir Çocuktan Atatürk’e Mektup Var” adlı metni okurken numaralandırılmış olan yerlerde durunuz ve aşağıdaki soruların cevaplarını tahmin ediniz.

1. On yaşındaki Amerikalı bir çocuk, Atatürk’e neden mektup yazmış olabilir?
Cevap: On yaşındaki Amerikalı çocuk, Atatürk’ü sevdiği ve ilgi duyduğu için mektup yazmış olabilir.


2. Curtis Lafrance, Mustafa Kemal Atatürk’ten ne istemiş olabilir?
Cevap: Curtis Lafrance, Mustafa Kemal Atatürk’ten onunla tanışmayı istemiştir.


3. Atatürk, bunun üzerine nasıl bir cevap vermiş olabilir?
Cevap: Atatürk, bunun üzerine isteğini kabul etmiştir.


4. Atatürk, Curtis Lafrance’a nasıl bir cevap vermiş olabilir?
Cevap: Atatürk, Curtis Lafrance’nın sorularına cevap vererek öğütlerde bulunmuştur.


5. Atatürk’ün, Curtis Lafrance’a öğüdü ne olabilir?
Cevap: Atatürk’ün, Curtis Lafrance’a öğüdü merhametli, azimli, meraklı ve saygılı olması olabilir.


2.Etkinlik

Okuduğunuz metinlerden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Metinlerimizin veriliş amacı Atatürk’ün hangi özelliğini vurgulamak olabilir?
Cevap: Metinlerimizin veriliş amacı Atatürk’ün karakterinden ve başarılarından dolayı herkese sevilip, tanınması ve ilgi duyulması olabilir.


2. Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığı katkılarla dünyaca tanınmış bir lider olmuştur. Atatürk’ün dünya liderleri arasında yer almasını sağlayan özellikleri nelerdir?
Cevap
: Atatürk’ün dünya liderleri arasında yer almasını sağlayan özellikleri çalışkan, azimli, saygılı ve zeki olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde bir çok başarı elde etmiş ve tarihe geçmiştir.


3. Atatürk’ün “Düşünceleri bilimsel temelli incelemelere dayandırmaya önem vermelidir.” sözüyle anlatmak istediği nedir?
Cevap: Atatürk bu sözüyle düşünceleri bilime ve hayata dökülmesi gerektiğini anlatmaktadır.


3.Etkinlik

Aşağıdaki boşlukları doldurunuz.

Okuduğunuz metnin türü nedir?
Cevap: Metnin türü mektuptur.


Okuduğunuz metinden hareketle bir metne …..mektup…….. denilmesi için metnin hangi özelliklere sahip olması gerekir? Metni inceleyerek bu özellikleri keşfediniz.
Cevap: 

  • Bir kişiye hitap etmelidir.
  • Kimin yazdığı bellidir.
  • Kime yazıldığı bellidir.
  • Konuşma şeklindedir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var Metni)

4.Etkinlik

Aşağıda metinden alınmış olan bir bölüm bulunmaktadır.

Bu bölümdeki varlıklara ad olan kelimeleri yani isimleri bulunuz. Bulduğunuz isimleri ikinci kutucuğa yazınız. Daha sonra isimlerin metnin anlamına olan katkıları üzerine konuşunuz. İsimler olmasaydı varlıkları nasıl ifade ederdiniz? Söyleyiniz.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemale Mektup Var Metni)


Bulmuş olduğunuz isimleri aşağıdaki başlıklara göre inceleyiniz.
Cevap:

Başlık 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemale Mektup Var Metni)1


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 58 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var Metni)

5. Etkinlik

Gelecek ders için genel ağdan ya da yazılı kaynaklardan “Sosyal Medya Kullanımının Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri” konulu bir araştırma yapınız. Araştırmamızın sonunda bir sunum hazırlayınız.
Cevap: 

Sosyal medya, çocukların iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Sanal ortamda yapılan etkileşimler, çocukların farklı kültürlerden insanlarla tanışmasını sağlar ve empati yeteneklerini artırabilir. Ayrıca, çevrimiçi platformlar aracılığıyla grup projelerine katılarak işbirliği ve takım ruhu gibi önemli becerileri öğrenebilirler.

Ancak, sosyal medyanın çocuklar üzerinde olumsuz etkileri de vardır. Özellikle, aşırı sosyal medya kullanımı çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Uzun süre ekran karşısında geçirilen zaman, hareketsizlik ve obezite gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, sosyal medyada yayılan yanlış bilgiler ve zararlı içerikler çocukların psikolojik sağlığını da etkileyebilir. Sosyal medyadaki cyber zorbalık ve taciz gibi olumsuz davranışlar, çocukların özgüvenini ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.


Aşağıdaki uzantıların alan adlarını yanlarına yazınız.

.com: https://www.forumsinif.com
.gov: https://www.turkiye.gov.tr
.org: https://www.tr.wikipedia.org
.edu: https://metu.edu.tr

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 58 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemale Mektup Var Metni)2


Yaptığınız araştırmayı ve sunumu aşağıdaki forma göre değerlendiriniz.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 58 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemale Mektup Var Metni)3


6.Etkinlik

Yandaki görsel üzerinde düşününüz. Bir tartışma konusu belirleyiniz.
Cevap: Görselde teknolojinin fazla kullanımının zaman hırsızlığı ve yanlış kullanımında kişisel bilgilerimize ulaşarak bilgilerimizi çalabileceği anlatılmış olabilir.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 59 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemal’e Mektup Var Metni)

7.Etkinlik

1923 yılında haberleşme için mektup kullanılıyormuş. Günümüzde ise teknolojinin gelişimi ile genel ağ hayatımıza girdi. Genel ağ aracılığı ile e-posta mektubun yerini aldı. Sizler de uzaktaki akrabalarınızdan birine e-posta gönderiniz.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 59 Anka Yayıncılık (Amerikalı Bir Çocuktan Mustafa Kemale Mektup Var Metni)4


8.Etkinlik

Mektup türünün özelliklerini dikkate alarak siz de Atatürk’e bir mektup yazınız. Mektubunuzu, yazım kurallarına uyarak oluşturmaya dikkat ediniz.
Cevap:

Merhaba Atam,

Bugün sana bu mektubu yazıyorum, çünkü senin hakkında çok şey öğrendim ve sana minnettarım. Benim adım Ali, 12 yaşındayım ve Türkiye’de yaşıyorum. Sana olan sevgim ve hayranlığım her geçen gün daha da büyüyor. Her sabah okula giderken seninle ilgili hikayeleri dinlerim. Öğretmenimiz bize senin ilkelerini anlatır ve bize nasıl daha iyi birer vatandaş olabileceğimizi öğretir. Senin adalet duygun, eşitlik ve özgürlük için mücadele etme tutkun beni etkiliyor. Ben de senin gibi bir lider olmak istiyorum. İnsanlara yardım etmek, adaleti savunmak ve ülkeme hizmet etmek istiyorum. Sana olan inancım, gelecekte büyük bir öğretmen veya doktor olmam için beni motive ediyor.

Bu mektubu sana yazmak benim için büyük bir onur. Sana minnettarım ve seni seviyorum. Umarım orada, gökyüzünde huzur içinde uyuyorsundur. İyi ki varsın Atam!

Sevgilerimle,

Ali


Sonraki Metne Hazırlık

Millî Mücadele şehitlerinden birinin hayatı hakkında araştırma yapınız.
Cevap:

CENGİZ TOPEL

Cengiz Topel, 2 Eylül 1934 yılında İzmit’te dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına Bandırma’da başlamış daha sonra Gönen’de devam etmiştir. 1943 yılında babasının vefat etmesiyle İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul’daki eğitimini askeri lise ve kara harp okulunda tamamlayarak Asteğmen olmuştur. Daha sonrasında NATO’nun verdiği eğitimle savaş pilotu olmuştur. Kıbrıs Maraş harekatı sırasında kullandığı savaş uçağı vurularak düşürülmüş ve Rumların esiri olmuştur. Rumlar tarafından işkence görerek 29 yaşında şehit olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyal medya kullanımı her çocuk için zararlı bence ben pek tutmak ödevim için falan kullanırım. Diğer arkadaşlarım çok fazla oyun veya tiktok kullanıyorlar. Benim için en iyi aktivite top oynamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir