6. Sınıf Türkçe

Fotoğraflarda Kalan Anlar Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe Anka)

Fotoğraflarda Kalan Anlar Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe Anka) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Fotoğraflarda Kalan Anlar konusunun yer aldığı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-157-158-159 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve öneirlerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Fotoğraflarda Kalan Anlar Metni Cevapları (6. Sınıf Türkçe Anka)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 155-157-158-159. Sayfa Cevapları Anka Yayıncılık Fotoğraflarda Kalan Anlar


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 155 Anka Yayıncılık (Fotoğraflarda Kalan Anlar)

Düşünelim – Tartışalım

1. Anıları kaydetmeyi seviyor musunuz? Bu kayıtlarınızı nasıl saklıyorsunuz?
Cevap: Anılarımı kaydetmeyi çok seviyorum. Bunu genelde videolarla yapıyorum.

2. Fotoğrafçılık bir sanat mıdır? Açıklayınız.
Cevap: Evet fotoğrafçılık bir sanattır. Güzeli bulup yakalamak bunları kaydetmek bence bir sanattır.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157 Anka Yayıncılık (Fotoğraflarda Kalan Anlar)

1. Etkinlik

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metinde kullanıldıkları cümlelerden tahmin ediniz. Daha sonra bu kelimelerin anlamlarını sözlükten öğrenerek tahmin ettiğiniz anlamlarıyla karşılaştırınız.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157 Anka Yayıncılık (Fotoğraflarda Kalan Anlar)


2. Etkinlik

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

En çok nelerin fotoğrafını çekmeyi seversiniz?
Cevap: Kendimi, ailemi ve çiçekleri çekmeyi çok severim.

İnsanlar neden fotoğraf çekmeye ve çekilmeye ihtiyaç duymuştur?
Cevap: Güzel anılarını kaydetmek için onları anımsamak için fotoğraf çekmeye ve çekilmeye ihtiyaç duyarlar.

Büyüklerinizin fotoğraflarına baktığınızda neler hissediyorsunuz?
Cevap: Onların yaşadıkları anlara şahitlik edebildiğim için mutluluk hissediyorum ve heyecanlanıyorum.

Geçmişte çekilmiş fotoğraflarla günümüzde çekilen fotoğraflar arasındaki farklar nelerdir?
Cevap: Geçmişteki fotoğraflarla günümüzdeki fotoğraflar arasında kalite, görsellik ve renk farkları vardır.

Sizce insanlar eski fotoğraflarını neden saklar ve zaman zaman neden onlara bakar?
Cevap: Anılarını anımsamak, özlem duyduğu birine özlemini gidermek istediklerinde bakmak için saklar ve ihtiyaç duydukları anda bakarlar.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 158 Anka Yayıncılık (Fotoğraflarda Kalan Anlar)

3. Etkinlik

Metni aşağıda verilen bağlaçlarla tamamlayınız.
Cevap:

Sanat, insanlara doğada olanı yeniden yorumlama __ve__ yaratma gücü verir. __Bununla beraber__ sanatsal ürünler, gerçeklerin bire bir kopyası olmazlar. Sanatçılar diğer insanlardan farklı olarak var olanı olduğu gibi değil, bambaşka bir şekilde yansıtır. Örneğin resim çizme yeteneği olan birini düşünün. Sadece bu yeteneğe sahip olmak __bile__ onu başka insanlardan ayırır __ancak__ onu sanatçı yapmaya yetmez. Sanatçı, sürekli yeni şeyler üretmelidir. __Çünkü__ eserinin diğer tüm eserlerden farklı olmasını sağlamak zorundadır. Eğer bir sanatçının eseri diğer sanatçıların eserlerinden ayrılabiliyorsa o sanatçı gerçek bir sanatçıdır.


4. Etkinlik

Aşağıda “tulumbacı ocağına” ait fotoğraflar bulunmaktadır. Bu resimdeki meslek grubunun günümüzdeki adını öğreniniz. Günümüzdeki şartları ile eski şartlarını fotoğraflardan yararlanarak karşılaştırınız.
Cevap:

Geçmiş dönemde tulumbacılar ıslıkla, kulaktan kulağa haberlerle yada tesadüfen yangınlardan haberdar olurlardı. Merkezi bir yönetim birimi olmayan bu tulumbacılar bahşiş usulü çalışır ve birden fazla tulumbacı olduğu için bahşişi yakalamak için aralarında rekabet olurdu. Omuzlarında taşıdıkları tulumbanın içindeki suyla yangınları söndürürlerdi ve günlük kıyafetlerini giyerlerdi.

Günümüzdeki itfaiye teşkilatı daha disiplinli ve eğitimli çalışırlar. Telefondan 112 hattını arayan insanların ihbarları ile hareket eden itfaiyeciler bir çok kamyona sahiptir. Bu kamyonların içindeki borularla yangınları söndürürler.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159 Anka Yayıncılık (Fotoğraflarda Kalan Anlar)

5. Etkinlik

Aşağıdaki bulmacada yer alan sanat dallarını renkli kalemlerle boyayınız.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159 Anka Yayıncılık (Fotoğraflarda Kalan Anlar)


6. Etkinlik

Aşağıdaki doğru-yanlış tablosunu doldurunuz.
Cevap: 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159 Anka Yayıncılık (Fotoğraflarda Kalan Anlar)


7. Etkinlik

Geleneksel el sanatları araştırmanız sonucunda seçtiğiniz bir sanatla ilgili tanıtım metnini aşağıdaki yönergeleri dikkate alarak yazınız.
Cevap:

Hat sanatı, kelime anlamı olarak “yazı” demektir ve estetik bir şekilde yazılan kelimeleri, metinleri içerir. Bu sanat dalı, İslami bir sanattır fakat günümüzde tüm dünyada büyük bir hayran kitlesi vardır.

Bu eşsiz sanatın temel amacı, Kur’an-ı Kerim’de geçen sözleri güzelleştirerek sunmaktır. Hat sanatının özü, hat ustalarının dikkatli ve sabırlı bir şekilde harfleri şekillendirerek oluşturdukları karmaşık tasarımlardan oluşur. Her bir hat eseri, ustasının kişisel dokunuşunu taşır ve tamamen elle yazılır. Bu yüzden her hat eseri, benzersizdir ve büyük bir emek gerektirir.

Hat sanatında kullanılan yazı stili, diğer yazı sistemlerinden farklıdır. Arap alfabesinin kullanıldığı bu sanat stilinde, çizimlerle süslenir ve geometrik desenlere benzetilir. İnce hat, orta hat ve kalın hat gibi farklı çeşitleri bulunan hat sanatı, ustaların yeteneklerine göre değişiklik gösterir.


Sonraki Metne Hazırlık

Renkli kalemlerinizi çantanıza koyunuz. Eski çağlardan bu yana sanatın hangi hastalıkları iyileştirmede tedavi aracı olarak kullanıldığını güvenilir genel ağ adreslerinden araştırınız.
Cevap:

Sanatın, eski çağlardan beri tedavi aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Eski uygarlıklar, müzik, dans, resim, heykelcilik ve şiir gibi farklı sanat dallarını kullanarak hastaların iyileşmesine katkıda bulunmuştur.

Müzik terapisi, sanatın sağladığı güçlü duygusal ve fiziksel etkileri kullanarak insanların iyileşmelerini sağladığı düşünülürdü. Müziğin ritmi ve melodisi, stresi azaltmak, ruh halini düzenlemek, rahatlamak ve motivasyonu artırmak için etkili bir araç olabilir. Ayrıca müzik terapisi, depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu gibi ruh sağlığı sorunlarıyla mücadelede etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir