3. Sınıf Türkçe

İnsanlar, Konuşma Dışında Başka Hangi Yollarla İletişim Kurarlar?

İnsanlar doğası gereği sürekli çevresiyle iletişim kurması gereken sosyal canlılardır. İnsanlar, konuşma dışında başka hangi yollarla iletişim kurarlar? sorusuna yanıt verirken iletişim türlerinden örnek verilebilir. Konuşma dışında insanların iletişim kurma yöntemleri şunlardır:

  • Jest ve mimik gibi sözsüz iletişim teknikleri
  • İşaret dili alfabesi
  • Beden dili
  • Yazılı iletişim teknikleri

İnsanlar, Konuşma Dışında Başka Hangi Yollarla İletişim Kurarlar

İnsanlar, Hangi Yollarla İletişim Kurarlar?

İnsanların iletişim kurma becerileri sadece konuşma ile sınırlı değildir. Konuşma, iletişimin en sağlıklı ve kolay olduğu yöntemlerin başında gelir. İnsanlar konuşarak ifade etmek istediklerini çok daha hızlı ve net bir şekilde karşı tarafa ulaştırabilir. Fakat konuşma teknikleri dışında da iletişim kurma imkanı vardır. Bunların başında beden dili gelir. İlk insanlar, konuşmayı keşfetmeden önce birtakım sesler çıkarıp beden dilini kullanarak iletişim kuruyordu.

İnsanlar beden dilini kullanıp birbiriyle anlaşarak örgütlenmiş ve eski çağlarda bir arada yaşayıp hayatta kalmıştır. Daha sonra dilin gelişmesi ile konuşma becerileri gelişmiştir. Fakat konuşma yetisi olmayanlar da diğer insanlar ile sağlıklı iletişim kurabilir. Beden diliyle iletişim dışında insanların konuşmadan anlaştığı sözsüz iletişim yolları vardır. Bunlar jest ve mimikler ile işaret dili alfabesidir. İşaret dili alfabesi, duyma ve konuşma engeli olanların kullandığı özel bir alfabe olup iletişimin hızlı olmasını sağlar.

İletişim Türleri Nelerdir?

İnsanlar için iletişim kurmak son derece önemlidir. İnsanın yaşamında karşı tarafa ileteceği pek çok duygu ve düşünce, iletişim araçları kullanılarak aktarılır. Bu zamana kadar insanların kullandığı bilinen başlıca üç iletişim yöntemi vardır. İletişim türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sözlü iletişim (konuşmak)
  • Yazılı iletişim (kağıda yazı yazmak vb.)
  • Sözsüz iletişim (Beden dili, jest ve mimikler)

Sözlü iletişim dışında insanların sağlıklı bir şekilde anlaşıp duygularını aktarabilmesi için sözsüz iletişim kullanılabilir. İletişimin tek türü sözlü olarak gerçekleşmez. Çünkü insanlar bir hayvanın hareketlerinden de iletişim kurarak onların ihtiyacı olan şeyleri anlayabilir. Örneğin bebeğin konuşma ve acıktığını söyleme becerisi henüz gelişmemiştir. Fakat bebek ağlayarak acıktığını veya gazının geldiğini anne-babasına aktarmak için beden dili iletişim türünü kullanır.

Sesli İletişim Dışında İletişim Yöntemleri

Konuşmak insanlar arasında en yaygın iletişim türlerinin başında gelir. Sesli iletişim olarak da bilinen sözlü iletişim dışında insanların iletişim kurma yöntemleri farklıdır. Sözsüz iletişim bazen kelimelerle ifade edemediğimiz şeyleri anlatmak için kasıtlı olarak tercih ettiğimiz teknikler olabilir. Bazen de tiyatro gibi güzel sanatlarda duyguları izleyiciye aktarmak için beden dili içeren iletişim yöntemleri kullanılır. Bunlara rağmen günümüzde en çok kullanılan iletişim türü doğal olarak sesli veya sözlü iletişimdir.

Sözsüz İletişim Teknikleri Nelerdir?

Sözsüz iletişimde birden fazla teknik vardır. Jest ve mimikleri kullanmak sözsüz iletişimin en basit tanımıdır. Bir çocuğun yüzüne bakarak canının yandığını veya korktuğunu anlamamız mümkündür. Bu sözsüz iletişimde mimikleri kullanmanın bir örneğidir. Benzer şekilde yardıma ihtiyacı olan birinin kolunu sallaması veya tam tersi tehlike anında birinin koşmanızı isterken kullandığı el hareketleri sözsüz iletişim teknikleri arasındadır.

Yazılı İletişim Teknikleri Nelerdir?

Yazılı iletişim, yazının icadından sonra insanların kullandığı en etkili iletişim yöntemleri arasındadır. Harfler, rakamlar veya şekiller kullanılarak yazılı materyaller üzerinden iletişim sağlamak mümkündür. Genellikle anında yanıt alma amacı gütmeyen yazılı iletişimde kalıcılık ve netlik ön plandadır. Yazılı iletişim özellikle resmi işlerde ve anlaşmalarda güvenilir olduğu için tercih edilen bir iletişim yöntemidir. Örneğin iki insan arasında bir ticari anlaşmanın yazıya dökülüp onaylanması sözleşmenin güvenilir hale gelmesini sağlar.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 150 Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 konusu içerisinde yer alan metin cevapları konusunda geçmekte olan İnsanlarla Ağaçların Ortak Özellikleri Nelerdir? sorusuyla alakalı benzer çalışmalar sayfa 150’de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanlar, farklı iletişim araçlarını kullanarak çeşitli durumlarda iletişim kurarlar. İletişim araçları, duyguları ifade etmek, bilgi alışverişi yapmak ve toplumsal etkileşimi artırmak için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir