3. Sınıf Türkçe

Hangi İletişim Araçlarını Kullanarak İnternete Girebiliriz?

İletişim araçlarında bulunan internet bağlantısı sayesinde pek çok web sitesine giriş yapabilir veya uygulamaları kullanabiliriz. Hangi iletişim araçlarını kullanarak internete girebiliriz? Günümüzde internete bağlanan şu akıllı cihazlar üzerinden dilediğiniz zaman internete girebiliriz:

 • Akıllı telefon
 • Tablet
 • Masaüstü bilgisayar
 • Laptop
 • Akıllı saat
 • Akıllı tahta
 • Smart TV özellikli televizyon
 • MP3 oynatıcı cihazlar

Hangi İletişim Araçlarını Kullanarak İnternete Girebiliriz

Hangi İletişim Araçlarını Kullanarak İnternete Girebiliriz?

Kitle ve bireysel iletişim araçları hayatımızı kolaylaştıracak pek çok özelliğe sahiptir. İnsanlar arasında veya grup iletişiminde etkili olan bu araçlar zamanla hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Özellikle internet kullanımı arttıkça kitle iletişim araçları da internet ağına bağlantı kurabilir hale geldi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden çevrimdışı olarak kullanılan pek çok cihaz akıllı hale geldi ve internete bağlanabildi.

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bazı cihazların internet bağlantısı yapabilme özelliği bulunuyor. Wi-Fi gibi internet bağlantısını kullanan bu iletişim araçları sayesinde internete bağlanarak yayınları takip etme şansı doğuyor. Örneğin telefonlar eskiden tuşlu ve sadece mobil hat üzerinden iletişime imkan verirken artık akıllı yapısı sayesinde internete bağlanarak iletişim imkanı sunuyor. Akıllı saat ve akıllı tahta gibi cihazlar internete bağlandığı için farklı yayınları ve iletişim çözümlerini kullanıcılara aktarıyor.

İletişim Nedir?

İletişim, bir kişinin çevresiyle olan bağında kaçınılmaz olarak gerçekleşen duygu, düşünce ve bilgi aktarım sürecidir. Her insan iletişim türleri arasında farklı modelleri uygulayarak çevresiyle iletişim kurar. İletişim sesli veya sessiz, sözlü veya yazılı bir şekilde gerçekleşebilir. İnsanlar sosyal canlılar olduğu için çevresiyle iletişim kurmadan yaşaması neredeyse imkansızdır. Bir insan çevresiyle konuşmamayı istese dahi dışardan gelen bilgi ve sinyaller onun iletişime açık olduğunu gösterir.

İletişim Araçları Nelerdir?

İletişim araçları, bireysel veya kitlesel iletişimde kullanılan bazı yöntem ve cihazlardan oluşur. İletişim aracı sayesinde insanlar duygu ve düşüncelerini diğer kişilere aktarma fırsatı bulabilir. İletişimin sürekli olmasını sağlayan bu araçlar görsel, sözlü, yazılı veya işitsel olabilir. Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçları arasında şunlar yer alır:

 • İnternet
 • Telefon
 • Televizyon
 • Radyo
 • Gazete
 • Dergi
 • Broşür
 • Telsiz
 • Mektup
 • Telgraf

Kaç Çeşit İletişim Aracı Vardır?

İletişim araçları kullandığı yönteme ve tekniğe göre birbirinden farklılık gösterir. Günümüzde kullanılan iletişim araçları genellikle 3 farklı yöntemde çeşitlenir. Bunlar yazılı, sözlü ve sözsüz iletişim yöntemleri olarak listelenebilir. İletişim yöntemlerinde kullanılan iletişim araçları da yazılı, sözlü ve sözsüz olabilir. Örneğin gazete bir yazılı iletişim aracıdır. Matbaanın icadıyla birlikte gazetenin kitle iletişiminde kullanım oranı artmıştır. Bunun yanında televizyon sözlü ve görsel bir iletişim aracı olarak tanımlanabilir. Sözsüz iletişim yöntemine örnek olarak beden dili, jest ve mimik gibi araçlardan bahsetmek doğru olacaktır.

İnternete Bağlanan İletişim Araçları

İnternet günümüzde küçük büyük demeden her yaştan kişinin bilgi, haber alma ve iletişim amaçlı kullandığı bir ağdır. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren ülkemizde internet kullanımı artmış ve akıllı cihazların gelişimiyle bu orandaki artış devam etmektedir. Her yıl piyasaya sürülen akıllı cihazlar internet bağlantısına sahip olduğundan kullanıcılarını internet ortamına bağlamaya devam ediyor.

İnternete bağlanan iletişim araçlarının başında bilgisayar ve akıllı telefonlar gelir. Günümüzde internete bağlanmak için en çok kullanılan elektronik cihazlar akıllı telefonlardır. Eski tip tuşlu telefonlardan sonra hayatımıza giren akıllı telefonlar internete bağlanabildiği için iletişim alanını genişletmiştir. Böylelikle insanlar sadece belirli kişilerle iletişim kurmak yerine internet ağı üzerinden haber alıp sosyal medyada farklı etkileşimler yapabilmektedir.


3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 konusu içerisinde yer alan metin cevapları konusunda geçmekte olan Hangi İletişim Araçlarını Kullanarak İnternete Girebiliriz? sorusuyla alakalı benzer çalışmalar sayfa 157’de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı televizyonlar ve diğer internete bağlanabilen cihazlar, internete erişim için kullanılan iletişim araçlarıdır. Bu çeşitlilik, insanlara daha fazla seçenek sunarak iletişim ve bilgiye erişimi daha kolay ve kullanışlı hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir