8. Sınıf Türkçe

Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman)

Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 8. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu konusunun yer aldığı 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 218-219-220 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu Metni Cevapları (8. Sınıf Türkçe Ferman)

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 218-219-220. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 218 Ferman Yayıncılık (Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu)

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

Aşırı kilolu insanların yaşantıları ve karşılaştıkları zorluklarla ilgili neler biliyorsunuz? Anlatınız.
Cevap: Aşırı kilolu insanlar günlük hayatta çok zorluk yaşarlar. Hareket etmekte, spor yapmakta, uyumakta, ihtiyaçlarını gidermekte ve sosyal hayatta buna benzer sorun yaşarlar. İnsanlar tarafından dışlanabilir, aktivitelerden uzaklaşmak zorunda kalabilir ve arkadaşlarıyla arası bozulabilir.


1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarını aşağıya yazınız. Anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarının anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarını sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Kelime/Kelime Grubu: obezite
Sözlük Anlamı: Aşırı lilolu olmak, hasta olacak kadar şişman
Cümlem: Programdaki doktor obeziteyle alakalı bilgiler verdi.

Kelime/Kelime Grubu: kitle
Sözlük Anlamı: Belli bir özelliğe sahip insan topluluğu, kalabalığı
Cümlem: Kendisini takip eden kitle asla şaşmazdı.

Kelime/Kelime Grubu: endeks
Sözlük Anlamı: Gösterge
Cümlem: Paneldeki endekse göre hiç bir sorun yok.

Kelime/Kelime Grubu: diyabet
Sözlük Anlamı: Şeker hastalığı
Cümlem: Altı yaşından beri diyabet olduğu için dikkatli besleniyor.

Kelime/Kelime Grubu: aktivite
Sözlük Anlamı: Etkinlik
Cümlem: Okul aktivitelerine katılım biraz yorucu olur.

Kelime/Kelime Grubu: düzey
Sözlük Anlamı: Bir sistemin, dersin, kursun basamaklarından her birisi
Cümlem: İngilizcede iyi bir düzeye geldi.

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 219 Ferman Yayıncılık (Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu)

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1. Obezite nedir?
Cevap: Obezite, insanın kendi boyuna göre kilosunun fazla olmasııdr. Bunun matematiği vücut kitle endeksinin 30 üzerinde olmasıyla anlaşılır.

2. Durağan yaşam ne demektir?
Cevap: Durağan yaşam hiç bir hareket yapmadan her gün aynı şeyleri yapmaktır. Bunlar nefes almak, öz bakım yapmak ve olabildiğince az hareket etmektir.

3. Egzersizin yararları nelerdir?
Cevap: Egzersizler kalori tüketimini arttırır, kas kütlesini arttırarak vücudumuzdaki çeşitli sistemleri düzenler. Bunlara kan dolaşımının düzenlenmesi, kalp ve akciğer sistemlerinin yenilenmesi, stres seviyesinin azalması, konsantrasyonun artması, depresyon ve kaygının azalması gibi bir çok fayda sağlar.

4. Düzenli egzersiz yapan insanlarda hangi hastalıkların görülme ihtimali azalır?
Cevap: Düzenli egzersiz yapan insanalr diyabet, yüksek tansiyon, kolestrol ve çeşitli kanser türlerini görme ihtimali çok az olur.

5. Gün içerisinde yararlanabileceğiniz fiziksel aktivite fırsatları nelerdir?
Cevap: Gün içerisinde asansör yerine merdivenleri kullanmak, arabamızı uzağa park etmek, toplu ulaşım araçlarındayken uzakta inmek, öğle aralarında yürüyüş yapmak, televizyonu kapatmak örnek olarak gösterilebilir.


3. ETKİNLİK

a) Dinlediğiniz metnin oluşturuluş amacı nedir?
Cevap: Metin, obeziteyle mücadele amacıyla ve obeziteden kurtulma yollarıyla alaklı bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur.


b) Dinlediğiniz metin hangi kaynaktan alınmıştır? Metnin kaynağı güvenli midir? Neden?
Cevap: Dinlediğimiz metin Profesor Füsun Uysal’dan alınmıştır. Profesör olduğu için sözlerine inanabilir, güvenebiliriz.


4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni özetleyerek aşağıya yazınız. Özetinizi yazarken tekrar edilen ifadelere ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz ayrıntılara yer vermeyiniz.
Cevap: Bir insanın boyuna göre aşırı kilolu olması obezitedir. Obezite rahatsızlığı, insanların hayatını ciddi şekilde tehdit eden bir sorundur. Bu sorunların büyümemesi için obeziteden oldukça hızlı bir şekilde kurtulmak gerekir.

Obeziteden uzak durmak ve kaçınabilmek için öncelikle durağan bir hayattan çıkıp aktifleşmemiz gerekir. Gün içerisinde çeşitli fırsatları değerlendirip hareket etmek çok önemlidir. Günlük hareketlerimizin haricinde düzenli olarakta egzersiz yapmaya özen göstermeli ve bunu günlük yaptığımız bir hareketmişçesine benimsemeliyiz.

Obezite tedavisini bir doktor gözetiminde yapmak çok önemlidir. Doktorun verdiği talimatlar doğrultusunda programa uyulmalıdır. Egzersiz programlarına yavaş yavaş başlamak ve yavaş yavaş bitirmek oldukça önemlidir. 

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 220 Ferman Yayıncılık (Obezite ile Mücadele Etmenin Altı Yolu)

5. ETKİNLİK

Egzersizin yararları konusunda bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzu düşüncelerinizi mantıksal bir bütünlük içerisinde ifade edecek şekilde ve görsel, işitsel vb. destekleyici materyaller kullanarak hazırlayınız. Sunumunuzdan önce prova yapmayı unutmayınız.
Cevap:

Spor yapmanın en belirgin faydalarından biri, fiziksel gücümüzün artırmasıdır. Düzenli antrenman yapmak, kasları güçlendirir, esnekliği artırır ve vücut sistemlerimizi çalıştırır. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme gibi aktiviteler kalbimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve dayanıklılığımızı artırır.

Spor aynı zamanda psikolojik sağlığımızı da olumlu yönde etkiler. Egzersiz yapmak, stresi azaltır, mutluluk hormonunun salgısını artırarak ruh halimizi iyileştirir ve depresyonla mücadelede yardımcı olur. Spor yaparken, odaklanma becerilerimiz gelişir, özgüvenimiz artar ve kendimize olan saygımız yükselir. Bu da yaşam kalitemizi iyileştirir.


6. ETKİNLİK

Aşağıdaki köşe yazısını okuyunuz.

Tempolu Yürüyün…

Okuduğunuz köşe yazısından hareketle yürümenin sağlık açısından önemini açıklayınız.
Cevap: Yürümek günümüzdeki her insanın istemedende olsa yaptığı bir spordur. Ancak bunu günlük hayatta yaptığımızla yetindirmemek gerekir. Yürümek vücudumuzun tüm sistemlerini çalıştırdığı için çok faydalı bir aktivitedir. Günde en az 15-20 dakika, hızlı bir tempoda yürüyüş yapmak bir insanın vücut sağlığı için oldukça yeterlidir. 

Günlük 15-20 dakika aralığında tempolu yürüyüş yapmak haftada 100 dakika, ayda 400 dakika, yılda 4800 dakikaya yakın bir süre eder. Bu vücudumuzun sürekli çalışması, aktif olması ve bağışıklığını koruması için çok önemlidir. Ayrıca aşırı kilo alma, obezite, kalp rahatsızlığı gibi bir çok sağlık sorununun önüne geçer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir